podsumowanie
14.02 2012

Od zimnych jezior Karelii po marokańskie piaski

Tysiące kilometrów przejechanych po bezdrożach Europy i Afryki, setki przeszkód terenowych, niekończące się rosyjskie zimniki, miesiące spędzone w warsztacie, dni w podróży oraz na odcinkach specjalnych – tak w skrócie podsumować można miniony rok. Marcin Łukaszewski i Magdalena Duhaniki spędzili aż 57 dni na 12 różnych rajdowych imprezach.

Sezon 2011 w wykonaniu załogi Off-roadsport okazał się bardzo udany. Założenia sportowe zostały w pełni zrealizowane. Duet Łukaszewski/Duhanik z powodzeniem rywalizował na międzynarodowych imprezach, wzbudzał aplauz wśród publiczności i sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Serwis działał bardzo profesjonalnie, samochód okazał się świetną konstrukcją, a cały zespół zgrał się logistycznie.

Spełniły się plany i marzenia o sportowych wyzwaniach. Słodkie zwycięstwa nie bardziej niż gorycz przegranej, motywowały do jeszcze większych starań. Jedno jest jasne zakończył się bardzo pracowity rok, a przygotowania do kolejnego sezonu idą pełną parą. Sezon 2012 zapowiada się równie pracowicie, a plany wydają się być jeszcze ambitniejsze. Pracom w serwisie towarzyszą intensywne poszukiwania sponsorów, niezbędnych do realizacji założeń.

Kalendarz imprez jest w trakcie ustaleń. W planach są starty w imprezach polskich i zagranicznych. Pewniakiem jest rajd Ładoga Trophy, gdzie zespół ma osobiste porachunki z dzikimi i bezkresnymi terenami Rosji.

Dziękujemy wszystkim sympatykom oraz kibicom za wsparcie w roku 2011 i zapraszamy do kibicowania w nowym sezonie. Zapraszamy na stronę www.off-roadsport.pl , a także profil na facebook-u.

GALERIA

Dwanaście wyzwań:

Great Escepe Rally – „Wielki test”

GERIMG_1521v01

GER miał być dla nas rozpoczęciem sezonu i premierą nowego samochodu. Wystartowaliśmy świeżo zbudowanym, zupełnie innym od poprzedniego autem. Głównym założeniem w Żaganiu były testy w warunkach rajdowych. Tak też się stało, tym bardziej, że impreza nie miała charakteru stricte sportowego. Dla większości była rozgrzewką po sezonie zimowym. Skupiliśmy się na badaniu wytrzymałości podzespołów, ćwiczyliśmy pilotaż i poznawaliśmy poligon żagański, arenę kilku etapów Rally Breslau. Jednocześnie przenieśliśmy się z formuły czysto przeprawowej do maratońsko/przeprawowej, z elementami Cross Country.

MT Series – „Wygraliśmy”

MTRIMG_3652v2

W naszych wstępnych planach na 2011 rok nie było MT Series. Jednak po testach na GER stwierdziliśmy, że to wspaniała sportowa okazja by porównać się z konkurencją, a także poznać kolejne rejony, na których odbywa się Breslau. Przyspieszyliśmy od startu, szło wspaniale, nie popełnialiśmy większych błędów w nawigacji, samochód sprawował się znakomicie – w efekcie wyprzedziliśmy konkurencję.

Croatia Trophy – „Najlepszy wyjazd – mortadela, pizza i kropki”

CTIMG_5166v3

Miał być podbój Europy, a skończyło się podchodami i przygodą za niezwykle wysoką cenę. To był najdroższy wyjazd w sezonie, pochłoną dużo czasu i przygotowań. Świetne tereny, spora konkurencja z całej Europy, barwne towarzystwo w campie, ale formuła imprezy i trudności tras bardzo nas rozczarowały . Spodziewaliśmy się jazdy po górach, stromiznach i trawersach, a tym czasem podróżowaliśmy turystycznie w karawanie samochodów, szukając wspólnie kropek na drzewach. Podjęliśmy decyzję o wycofaniu z rajdu.

Puchar Polski Off-Road – I runda Nowa Dęba – „Przeklęty Puchar”

PP1IMG_9601

W czasie tej edycji prysnął sen o obronie zeszłorocznego tytułu i ponownym sukcesie. Szło świetnie, ale niestety- wielka woda, niedopatrzenie mechanika i polegliśmy. Okazało się, że podczas testów nowego komputera przed rajdem, kaseta komputera nie została prawidłowo uszczelniona. Osuszenie trwało bardzo długo, później w sprinterskim tempie pokonaliśmy resztę trasy i tuż pzed końcem limitu czasowego znaleźliśmy się na mecie. Bardzo złe wspomnienia.

Magam Trophy – „Druga wygrana”

MIMG_2205v5

Nie było nawet czasu świętować tego sukcesu, ale o tym później. Można powiedzieć, że od początku szło nam nieźle, uzyskaliśmy przewagę, którą później tylko powiększaliśmy. Do walki włączali się: Robert Kufel, Artur Owczarek, Maciej Manejkowski, Paweł Kado i Zbyszek Pełczyński. Wspaniała impreza, świetna organizacja, po prostu klasyka gatunku przeprawowego. Pięć dni zmagań z terenem, sprzętem, rywalami. To był bardzo dynamiczny wyścig. Zachowaliśmy równe tempo, kontrolowaliśmy tyły i bezpiecznie dojechaliśmy do mety. W głowie cały czas było jednak to co nas czekało za dwa dni. Po krótkiej fecie, następnego dnia rano odlecieliśmy do Rosji.

Ladoga Trophy – „Białe noce i …niedźwiedzie”

LTIMG_4056v6

Mistrzowski wyczyn logistyczny. Po zakończeniu ostatniego etapu Magam Trophy, samochód został umyty, spakowany na przyczepę i wraz z serwisem pojechał do St. Petersburga. Ładoga Trophy to z jednej strony legendarny rajd, który był dla nas od zawsze marzeniem, ale jednocześnie orientalna przygoda ze względu na tereny i sprzęty rywali. Odkąd zaczęliśmy interesować się off-roadem byliśmy zafascynowani rosyjską legendą. Naprawdę fajny rajd, ciężkie tereny, bezkresy bagien. Kilkunasto – kilometrowe pływające łąki i torfowiska to wrażenia nie do opisania. Wszystko wielkie, jak to w Rosji. Każdego dnia czekało na nas co innego: kamienie, błota, bagna, łąki, góry, wąwozy – było bardzo ciekawie. Świetna atmosfera, dobra organizacja i niestety pech na koniec. Ostatniego dnia, 3 km przed metą, pękł wąs przekładni kierowniczej i utraciliśmy II miejsce. Pomimo porażki miłe wspomnienia. Tereny, klimat, doping, atmosfera i krajobrazy były fantastyczne.

Rally Breslau (Drezno –Wrocław) – „Pierwszy start i wygrana”

RBIMG_9755v7

Na odbudowę samochodu i odpoczynek po poprzednich imprezach było zaledwie 10 dni. Kolejny bardzo ważny i prestiżowy rajd wymagał skomplikowanej logistyki i solidnego przygotowania. O tym wydarzeniu myśleliśmy od początku sezonu. Starty w GER i MT to był rekonesans, poznawaliśmy tereny poligonów, ćwiczyliśmy szybką jazdę i nawigację. Rozmach i konkurencja z jakimi nie spotkaliśmy się nigdzie wcześniej. W „europejskim Dakarze” (znane są takie określenia) startują profesjonalne międzynarodowe zespoły, wyposażone w dobry sprzęt z solidnym zapleczem serwisowym. Pojechaliśmy walczyć, oczywiście, o pierwsze miejsce. Zaczęło się nerwowo, od kilkukrotnego przenoszenia obozowiska ze względów organizacyjnych, ale szybko rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja. Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, jak pojadą nieznani konkurenci, więc odnosiliśmy się do wyników faworytów poprzednich edycji – Roberta Kufla i Pawła Oleszczaka. Jechaliśmy czysto, szybko i rozważnie. Rywali spotkały awarie, a nasza przewaga powoli rosła. Wygrywaliśmy odcinki i zdecydowane zwycięstwo dowieźliśmy do mety. Mieliśmy namiastkę Cross Country w wydaniu maratońskim, gdzie każdy błąd mógł wiele kosztować. Wygrana w tym międzynarodowym rajdzie sprawiła nam wielką radość, cieszyliśmy się, że godnie rezentowaliśmy polską grupę w stawce europejskiej.

Puchar Polski Off–road II runda Choczewo „Poszło dobrze”

PP2IMG_9425v8

Odcinek nocny wygraliśmy, a w dzień zdeklasowaliśmy stawkę, bo jako jedyni pokonaliśmy całą trasę. Najtrudniejsza edycja, limity czasowe były bardzo wyśrubowane o czym świadczy fakt, że skończyliśmy tylko 30 minut przed czasem. To była najcięższa i najbardziej przeprawowa runda. Pamiętam taką sytuację, kiedy po starcie w dzień (pierwsi ruszaliśmy do odcinka) wjechaliśmy w głębokie błoto, a tam stał zakopany samochód. Okazało się, że załoga utknęła tam w czasie nocnego odcinka – czyli spędzili w bagnie prawie 10 godzin. To w jakiś sposób obrazuje eliminacje w Choczewie.

Baja Poland V runda FIA CEZ Cross – Country, kandydacka do Pucharu FIA CC. „Wyścig z Peterhanselem i Hołowczycem”

BPIMG_2451v8

Ze Szczecina mamy same miłe wspomnienia. Samochód wytrzymał, a wyniki okazały się być dobre. Wygraliśmy Klasę Otwartą, która ze względów regulaminowych nie była ujęta w generalce, ale porównując nasze rezultaty, osiągnęlibyśmy 6 miejsce w klasyfikacji generalnej. Odnotowaliśmy kilka niezłych czasów, a to dobrze wróży na przyszłość. Formuła zwodów jest ściśle określona przez regulamin, zawodnicy mogą się skupić na ściganiu i to jest kwintesencja rywalizacji. Jednym słowem świetny rajd i dobry wynik.

Puchar Polski Off–road III runda Olsztyn – „Rajd pod domem”

PP3_MG_5650v9

Runda w Olsztynie była ciekawa, obfitowała w piękne drogi szutrowe, żwirownie, tereny podmokłe i trawersy.Według wszelkich wyliczeń, aby zdobyć Puchar sezonu musielibyśmy zdobyć pierwsze miejsce podczas tej rundy, a największy rywal – Robert Kufel musiał być trzeci. Wygraliśmy prolog, ale w nocy, startując jako pierwsza załoga, straciliśmy dużo cennego czas na szukanie drogi. W konsekwencji zdarzeń drugie miejsce egzekwo, z jeszcze dwoma załogami, zabrało nam cenne punkty. Mimo zwycięstwa na odcinku dziennm nie udało się wygrać rundy i tym samym zajęliśmy drugie miejsce w rajdzie i klasyfikacji generalnej Pucharu Polski.

MT Series – „Sportowe zakończenie sezonu”

MTSIMG_1617v010

Kolejna, nieplanowana edycja MT, okazała się szczęśliwa. Wygraliśmy wszystkie odcinki specjalne, dzięki czemu zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Trasy na poligonie w Drawsku są naprawdę zróżnicowane i ciekawe. Raz jedziesz szeroką czołgówką, a kiedy indziej wyboistą leśną ścieżką, lub po bardzo szybkich i krętych partiach między drzewami. Krótkie przeprawy wodno-błotne dodatkowo urozmaicały trasę. Świetna organizacja i międzynarodowa obsada sprawiają, że rajd stworzony przez zespół MT jest wyjątkowym wydarzeniem sportowym.

RMF Maroko Challenge – „SAM zobaczył piach”

2011_10_26_151542_mariuszbodnar

Szkoleniowy czas w Afryce. Mieliśmy kilkakrotnie okazję jeździć po terenach, gdzie kiedyś przebiegały odcinki specjalne Rajdu Dakar. Wydmy, piasek, góry z kamieni, długie dojazdówki to była nowość. Nasz Sam Ewo 3 nie do końca został stworzony do tego rodzaju terenu. Wielokilometrowe dojazdówki oraz twarde kamienne podłoże kilkukrotnie weryfikowało, samochód zbudowany na sztywnych mostach z twardo zestrojonym zawieszeniem . Bardzo urzekły nas wydmy, jeździliśmy po nich trzy dni, i nawet jeden dzień nadprogramowo. Coś pięknego i bardzo wyjątkowego, trzeba wyczuć gaz i dynamikę, żeby się nie zakopać lub nie skończyć na dachu. To tak jak jeździć na kołach po ciężkich i dobrze otaśmowanych trawersach. Kolejne nowe doświadczenie, być może zaowocuje w przyszłości.